Jak budować pewność siebie.

Jak budować pewność siebie.

Czy potrafisz zachować spokój i pewność siebie w trudnym, niesprzyjającym otoczeniu?

Na co dzień często zdarza się nam przebywać wśród ludzi, którzy nie zawsze są nam przychylni, podkopują nasze poczucie własnej wartości i próbują dowartościować się naszym kosztem. Nie wolno sobie na to pozwolić.

Jak sobie z tym radzić i na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek.

1.Negatywne środowisko w pracy.

Uważaj na zawziętą i silną konkurencję, bezpardonową walkę, w której każdy walczy po to, żeby wyprzedzić innych w karierze. W takiej atmosferze sukcesy odnoszą zazwyczaj ludzie bez skrupułów. W takim otoczeniu, gdzie panują niezdrowe relacje Twoje wysiłki i praca po godzinach, czy innowacyjne pomysły nie zostaną docenione. Unikaj takiego środowiska, może zniszczyć Twoje poczucie własnej wartości. Konkurencja panuje wszędzie, konkuruj, ale bierz udział tylko w zdrowej konkurencji.

2.Negatywne zachowanie innych ludzi.

Despota, plotkarz, zdrajca, obrażalski, wiecznie zraniony, maruda, kontroler, zrzęda, protekcjonalny – tego typu ludzie tworzą negatywny klimat zarówno dla własnego poczucia wartości, jak i dla Twojego procesu samodoskonalenia.

Z tego też względu dobrze jest unikać takiego towarzystwa.

3.Zmieniające się środowisko.

Jedyną stałą w naszym życiu jest zmiana. Może być dla nas trudna, może wywoływać stres, ale jest nieodłączną częścią naszego życia. Pozwala nam się rozwijać, uczy elastyczności i zmienia sposób myślenia. Dzięki temu cały czas się rozwijamy i samodoskonalimy. Zmianę trzeba przyjąć i zaakceptować.Trzeba zaufać, że ta konkretna zmiana jest „po coś”.

4.Doświadczenia z przeszłości.

Każdy z nas w przeszłości doświadczył różnych zdarzeń .Może doświadczyłeś  bólu, strachu, czy cierpienia, ale nie pozwól, żeby przeszłe uczucia zapanowały nad Tobą teraz. Nie pozwól, żeby ból przerodził się w strach. Traktuj każdy swój błąd i porażkę, jako swoistą lekcję do przerobienia i nie rozpamiętuj ciągle przeszłości bo będziesz kręcił się w kółko. Przeszłość minęła i nie masz na nią wpływu. Żyj tu i teraz.

5.Negatywne spojrzenie na świat.

Nie zawsze rzeczy są takimi, jakimi Ty je widzisz. Nie odbieraj świata tylko negatywnie. W budowaniu poczucia własnej wartości musimy nauczyć się zauważać pozytywne rzeczy w każdej sytuacji. To tak, jak w powiedzeniu o szklance, która jest do połowy pełna, albo pusta. Wszystko zależy od punktu widzenia.

6.Teoria autodeterminacji.

To, jaki jesteś oraz Twoje cechy behawioralne to zróżnicowany efekt końcowy Twoich cech dziedzicznych (genetyka), Twojego wychowania (psychika) oraz Twojego środowiska (współmałżonek, firma, gospodarka, grono znajomych).

Masz własną tożsamość. Nie sugeruj się brakiem osiągnięć rodziców, czy bliskiej rodziny. To że ich życie wygląda tak, jak Ty nie chciałbyś żyć nie oznacza że Ty też musisz podzielić ich los. Naucz się korzystać z doświadczeń innych osób i wyciągaj wnioski, żebyś sam nie popełniał takich samych błędów.

Czasami pewnie zastanawiasz się, czy niektórzy ludzie rodzą się, jako przywódcy, albo pozytywni myśliciele. Nie. Bycie pozytywnym i trwanie w pozytywnym nastawieniu to wybór.

Budowanie poczucia własnej wartości i samodoskonalenie to nie reguła, ani dar, tylko wybór.

 

Komentarze 2

  • Podoba mi się ten artykuł, a zwłaszcza punkt numer 6. Bardzo wiele osób uważa, że skoro nie urodzili się w pozytywnej rodzinie, sami nie mogą być pozytywni czy chodzić ciągle uśmiechnięci, bo „nie wypada”. Tymczasem to my i tylko my decydujemy o tym, jak finalnie będzie wyglądało nasze życie.

    P.S Uśmiech dla wszystkich

    • Zgadzam się z Tobą Kornel, że od nas zależy, jak będzie wyglądało nasze życie. Często ludzie tego nie rozumieją i obwiniają bliskich, czy otoczenie. A przecież odpowiedzialność leży w naszych rękach. I jeśli nasze życie nam się nie podoba możemy podjąć decyzję o zmianie w każdej chwili. I to jest właśnie piękne, że nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje życie na lepsze :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook